Türkiye’de Burun Estetiği Ameliyatı – Rinoplasti

 

Anadolu coğrafyasında, Ortadoğu’da yaşayan insanların burun yapıları genellikle yüz hatlarına göre büyük ve kemiklidir. Bu coğrafyaya özgü burun yapıları Türkiye’de burun estetiği , estetik cerrahi uygulamalar arasında birinci sıraya yerleştirmiştir. İnsanlarımız en çok burnundaki şekil bozukluklarından yakınmakta, beğenmemektedir. Bu günlük yaşama yansıyan bir memnuniyetsizlik şeklinde kendini göstermekte, zamanla psikolojik sorunlara, stres kaynağına dönüşmektedir. İri ve kemikli burun yapısı, yüzünüzün diğer hatları ne kadar güzel olursa olsun bütün bu güzelliğe gölge düşürmektedir.

Genç yaşta beğenilme duygusunun ön plana çıkmasıyla yüzün merkezine oturmuş, yüz ifadesinin lokomotifi konumundaki burun üzerinde dikkatler yoğunlaşmaktadır. Yine bu yaşlarda burun estetiği ameliyatı sıklıkla yaptırılmaktadır. Ameliyat olmuş kişi psikolojik olarak rahatlamakta, eğer nefes alma gibi, deviasyon (burun eğriliği) gibi sorunlar varsa onlar da giderilerek, estetik, doğal görünümlü ve nefes alabilen bir buruna sahip olunmaktadır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI YÖNTEMLERİ

Ülkemizde en sık yaptırılan bu cerrahi operasyonun, yani burun estetiğinin amacı nedir? Burun estetiğinin amacı, kişinin yüzüne özel, doğal görünümlü, estetik olduğu anlaşılmayan, sağlıklı nefes alabilen, kişinin beklentilerine ve memnuniyetine hitap eden bir burun yapısı ortaya çıkarmak. Burun estetiği ameliyatında arzu edilen sonucu almak, ideal burnu oluşturmak için iki ameliyat tekniği uyguluyoruz. Burnun alt kısmından kesi yapılarak gerçekleştirdiğimiz işleme kapalı burun estetiği ameliyatı, hiç iz bırakmadan yapılan işleme açık burun estetiği ameliyatı diyoruz. Her iki teknik de hastanın burnundaki deformasyona ve yapılacak işleme göre tercih ediliyor. Bir de kapalıdan açığa şeklinde iki yöntemi de birleştirdiğimiz burun estetiği operasyonu vardır. Bu yönetmde her iki burun estetiği tekniğini birleştirerek uyguluyoruz. Burun estetiği işleminden önce hastanın beklentisinin gerçekçi olması, doktorun tecrübesi sonucu belirleyen faktörlerdir. Bu detaylar unutulmalalıdır.

AĞRILI VE ZOR BİR AMELİYAT MIDIR?

Burun estetiği estetik ameliyatlar içinde en zor olanıdır diyebiliriz. Ancak Türkiye’de çok fazla burun operasyonu yapıldığı ve doktor tecrübesinin dünya standartlarını yakaladığı hatta geçtiği için bu zorluk, ameliyat sonucunu olumsuz etkilememektedir. Yüzün tam ortasına müdahale edilecek olması nedeniyle hastaların korku ve endişeleri söz konusudur. Şunu hemen belirtmeliyim ki burun estetiği işlemi ağrısız bir işlemdir. Hasta, operasyon sırasında ağrı hissetmez. 1-2 saat süren operasyonun ardından oluşacak hafif şişlik ve morluklar 1 hafta sürer ve sonra kaybolur. Hastaların korkulu rüyası tampon uygulaması her hastada ihtiyaç duyulan bir uygulama olmaktan çıkmıştır. Hastaların ortalama yüzde 15’inde tampon uygulaması yapmaktayız.

AMELİYATTA BURUNDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILIYOR?

Burun estetiği ameliyatında burnun deformasyonlu her bölgesine müdahale edilebiliyor. Uzayan ya da sarkan (halk arasında burun düşmesi diye tabir edilir) burun ucuna, burun kemerine, travma ve çarpmalara bağlı burun eğriliğine, geniş burun deliklerine, burnun büyüklük ya da küçüklüğüne müdahale edilebiliyor.

KİŞİYE ÖZEL BURUN OLUŞTURMANIN KRİTERLERİ

Burun estetiği kişiye özel yapılan bir operasyondur. Diğer ameliyatlar gibi herkese aynı şekilde uygulanan standart bir işlem değildir. Çok itina gerektiren, ince detayların hesaba katılması gereken bir operasyondur. Çünkü her insanın yüz yapısı parmak izi gibidir. Birbirinden farklı ölçülere, hatlara sahiptir. Maksimum konstantrasyon gerektirir. Burnun, yüzün diğer organlarıyla ideal uyumu yüz güzelliğini etkilemektedir. O nedenle her hastanın elmacık bölgesi, dudak yapısı ve pozisyonu, yüz şekli, yanakların durumuyla burun arasındaki ahenk dikkate alınarak, bunlarla uyumlu, yüz çerçevesinin şekline yakışan burun hatları oluşturulur. Doğal görünüme azami dikkat edilir. Ayrıca nefes alma kanalları açılmış, koku alma işlevini tam olarak yerine getiren, ses tonumuzu olumsuz etkilemeyen, hayati fonksiyonunu sorunsuz bir şekilde yerine getiren bir burun ortaya çıkarılır. Bütün bunlar için en uygun teknik uygulanır.

RİNOPLASTİ AMELİYATINDA YAŞ SINIRI

Burun estetiği için alt yaş sınırı kadınlarda 17, erkeklerde 18’dir. Burun bütün gelişimini bu yaşlarda tamamlar. Bu yaşlardan önce burunda sağlığı ciddi oranda etkileyen bir işlevsel sorun yoksa estetik ameliyat olmak doğru değildir. Çünkü burun, kemik, kıkırdak ve yumuşak dokusunu daha tam tamamlamamıştır. Kaza ve yaralanma durumlarında ciddi deformasyonlar oluşmuşsa erken yaşlarda burun estetiği ameliyatı olunabilir.

Üst yaş sınırında belirli bir standart yoktur. Hekimin kontrolü altında sağlık açısından herhangi bir problem söz konusu değilse, verilen anestezi sorun yaratmayacaksa, ileri yaşlarda da burun estetiği yaptırılabilir.

Bir Cevap Yazın