NEFES DARLIĞI VE RİNOPLASTİ BURUN ESTETİĞİYLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

rinoplastiBurun Estetiği Ameliyatı Rinoplasti hakkında detaylı bir makalemizi de bu sayfa da bulabilirsiniz. İstanbul Burun Estetiği aramanız da size yardımcı olabilir.

Rinoplasti – Burun Estetiği Ameliyatı Burundan nefes alma problemlerinin başlıca iki kaynağı burun eğriliği ve burun etidir. Biz bu yazımızda burun eğriliğinden yani deviasyondan; nedenleri, sonuçları, tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ülkemizdeki yetişkin nüfusun ortalama yarısında görülen burundan nefes olma sorunu ciddi sağlık sorunlarına yol açan ancak ihmal edilen, ciddi boyutlara ulaştığında tedavi için başvurulan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın çocukluk çağında başladığını da birçoğumuz bilmiyoruz. Çünkü çocuklukta buruna alınan bir darbe sonucu oluşan kanama, sadece burun kanaması olarak değerlendirilmekte, çoğunlukla burun içinde oluşan eğrilikler burun gelişimiyle birlikte ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Ve burnun dışında bir eğrilik olmadığı sürece, bu sorunu yaşayan birçok insanımız rahatsızlığının kaynağının farkına varamamaktadır. 

Burun eğriliği ve tedavisiyle ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtlarını sizler için hazırladık. 

Burnundan yeterince nefes alamayan hastaların en sık yaptığı yanlışlık nedir?

Burnundan solunum sorunu yaşayan hastalar bunu önemsemezler. Nefes alma sorunu olan bu kişilerin sık yaptığı bu yanlışlık ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Nefes alma sorunu ilerleyince tedavi yoluna giderler. 

Burundan nefes alma sorununun kaynağı nedir? 

Burundan yapılan solunumdaki sıkıntının başlıca kaynağı burnun iç yapısının bir parçası olan, burnun orta bölmesi olarak bilinen septum kısmının eğri olmasıdır. Bu duruma deviasyon diyoruz. 

Deviasyona yani burundaki septum kısmının eğri olmasına yol açan nedenleri açıklar mısınız?

Nefes alma sorununa yol açan eğriliğin iki ana nedeni vardır. Doğuştan burnun septum kısmının eğri olması ve diğer neden ise travmatik faktörler. Yani kaza, düşme, çarpma sonrasında burnun iç kısmında eğriliklere neden oluşur.

Kişi burnundan nefes alamıyorsa, bunun nedeninin burundaki eğrilik olduğunun bilincinde midir?

Burun eğriliği dış görünür boyuttaysa kişi burun eğriliğinin olduğunu ve nefes alma sorununa bu eğriliğin yol açtığının bilincindedir. Eğer burnun dış kısmına yansıyan bir eğrilik yoksa, içerdeki eğriliği fark edemez. 

Burun eğriliği nasıl teşhis edilir?

Gözle görülemeyen burun eğriliği doktor muayenesiyle ortaya çıkarılır. Tecrübeli bir doktorun gözetimi altında başarıyla tedavi edilir. 

Burundan kaynaklanan nefes darlığı ilaçlı tedavi ile ortadan kaldırılır mı?

Hayır, ilaçlı tedavi ile burun eğriliğinden kaynaklı nefes alma sorunu ortadan kaldırılamaz. Bunun tedavisi burun ameliyatıdır. 

Deviasyonu yani burun eğriliğini ortadan kaldırmak için yapılan burun ameliyatında mutlaka burun estetiği de yaptırmak gerekiyor mu?

Burun içindeki eğriliği gidermek için yapılan ameliyatta burnun dış kısmının da eğri olması durumunda estetik ameliyat tercih edilen bir operasyondur. Yüz ifadesinin daha genç, dinamik ve pozitif olarak dönüşümünde başrol oynayan burnun şekli, eğriliği giderilerek yüzle uyumlu estetik oranlara getirilir. Dış görünümü eğri olmayan, sorunun sadece burun içinde olduğu vakalarda hastanın tercihine göre estetik müdahaleler de yapılmaktadır. 

Burun eğriliğini ortadan kaldırmaya ve sağlıklı nefes almaya yönelik burun estetiği ameliyatlarında burnun hangi bölgelerine müdahale edilir?

Eğer burnun içindeki eğrilik dış görünüme yansımışsa, içerdeki eğriliğin yanı sıra burnun boyutu, burun ucu, burnun sırtı, burnun dış eğriliğine müdahale edilebilmektedir. Nefes alma sorunu ortadan kaldırılırken burnun estetik bir görüntüye kavuşması sağlanır. 

Deviasyonu ortadan kaldıran ameliyat burun ameliyatı mıdır, burun estetiği ameliyatı mıdır?

Deviasyon, burun eğriliğidir. Burun eğriliği de sağlığı tehdit eden estetik bir sorundur. Yapılan ameliyat burun ameliyatıdır ancak bu burun ameliyatında estetik müdahaleler de söz konusudur. 

Burun eğriliği ameliyatı kaç yaşından itibaren yaptırılır? Yani alt yaş sınırı nedir?

Burun ameliyatının alt sınırı kadınlarda 17, erkeklerde ise 18’dir. Çünkü bu yaşlarda burun dokuları gelişimini tamamlamıştır. Peki neden kadınlarda 17 yaş alt sınır? Çünkü kadınlar erkeklere göre gelişimini daha erken tamamlamaktadır. 

Henüz 18 yaşını doldurmayanlar burun eğriliği operasyonu olabilirler mi? 

Kişi henüz 17 ya da 18 yaşını doldurmamış ve nefes almada ciddi problemler yaşıyorsa, bu durum sağlıklarını ciddi tehlikeye atıyorsa o zaman burnun nefes alabilmesi için, sağlıklı nefes alabilmesi için burun ameliyatı olmak kaçınılmazdır. 

Burun eğriliği operasyonu hangi yöntemle yapılır?

Burun eğriliği operasyonu, burun estetiği ameliyatında sıklıkla kullanılan açık ya da kapalı burun ameliyatı yöntemleri kullanılır. Burundaki eğriliğin durumuna göre bazen kapalı teknik, kimi durumlarda da açık teknik kullanılabilir. Açık yöntem burnun her yerine müdahale imkânı sunan bir yöntemdir. Burun eğriliği olan kısımlar düzeltilir, hava kanallarındaki olası çökmeler giderilir. 

Bu ameliyat ne kadar sürer?

Genel anestezi altında hasta uyutularak yapılan bir ameliyattır. Ortalama 2 saat sürer. Sorunun büyüklüğü, küçüklüğü ya da boyutları ameliyat süresini belirler. 

Burun ameliyatı sırasında hasta acı hisseder mi?

Hasta genel anestezi altında uyutulduğu için ameliyat sırasında herhangi bir acı ya da ağrı duymaz. Bu anlamda ameliyat hasta açısından konforlu geçmektedir diyebiliriz. 

Burun ameliyatı sonrasında hastanede kalmak gerekli midir?

Hasta ameliyattan çıktıktan sonra odasında gözlem altında olur. Herhangi bir sorun yaşanmaması için 1 gece hastanede yattıktan sonra taburcu olur. 

Ameliyat sonrası hasta ağrı ve acı duyar mı?

Burun ameliyatı sonrasında hasta hafif ağrı ve acı duyabilir. Bu son derece normaldir ve geçici rahatsızlıklardır. Bunların önüne geçmek için doktor tavsiyesiyle alınan ilaçlar kullanılır. 

Ameliyat sonrasında iz kalır mı?

Ameliyat sonrasında izler fark edilmeyecek şekilde gizlenir. Hastanın dış görüntüsünde rahatsızlık yaratmaz. 

Şişlik ve morluklar ne zaman geçer?

Ameliyat sonrası oluşacak morluklar ortalama 1 hafta ya da 10 gün içinde genellikle kaybolur. Hafif şişlikler ise 2 haftada büyük ölçüde geçer. Hastanın aşırı sigara kullanımı söz konusuysa bu süre uzayabilir. 

Burnun tam olarak iyileşmesi için hastanın ne kadar bir süreye ihtiyacı vardır?

Hastanın burnunun tam olarak iyileşmesi 3 ila 6 ayı bulmaktadır. Bu süre içinde şişlikler tamamen kaybolur. Artık hasta çok daha rahat nefes alabilir. Dolayısıyla daha fazla oksijen alarak daha sağlıklı olur. Solunum problemi ortadan kalktığı için deliksiz uyuyabilir, bu  da ertesi günkü enerjisini, psikolojisini ve kısacası yaşam kalitesini gözle görülür bir şekilde olumlu etkileyecektir. 

Burun Estetiği ameliyatını hangi branştaki doktorlar yapar?

Burun Estetiği ameliyatı yani rinoplasti Kulak Burun Boğaz Uzmanı Cerrahlar da Estetik ve Plastik Cerrahlar da yapabilir. Ancak burada önemli olan konu burun ameliyatı sırasında yapılacak estetik müdahaleleri de ameliyat planına katmaktır. Burada estetik cerrahların bakış açısı, kazandığı deneyim ameliyat sonucunda ciddi fark yaratmaktadır. Burun ameliyatı özel bilgi ve deneyimi şart kılan çok hassas bir ameliyattır. Doğuştan ya da sonrasında travma nedeniyle oluşan burun deformasyonları, burnun tamir edilmesi, burun dudak yarıkları, burun eğriliği gibi sorunlar doğrudan plastik cerrahların alanına girmektedir.

Bir Cevap Yazın