MİGREN TEDAVİSİ VE AMELİYATI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Migren tedavisi ve ameliyatı hakkında sıkça sorulan sorularMigren tedavisi ile ilgili en sık sorulan sorular ve yanıtları…

Migren tedavisi hangi ameliyat tekniğiyle gerçekleştiriliyor?

Migren tedavisinde kullanılan ameliyat tekniği, halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik ameliyat tekniğidir. Bu teknik ile minimal hasarla maksimum tedavi amaçlanmaktadır.

Migren tedavisinde endoskopik ameliyat tekniğinin avantajları nelerdir?

Migren tedavisinde kullanılan endoskopik teknik öncelikle hasta ve plastik cerrah için son derece güvenilir bir ameliyat imkânı sunmaktadır.

Açık ameliyatlara göre ameliyat izi çok daha küçüktür. Ense kökü migreni için 3 santimetre olan ameliyat kesisi şakak, ve alın migreninde 1 sanitmetre boyutuna çekilmektedir.

Ameliyat kesisinin küçük olması, yaranın iyileşmesinin de hızlı olmasını beraberinde getirmektedir.  Ayrıca ameliyat izi minimal boyutlarda, dikişler ise sınırlı sayıda kalmaktadır.

Endoskopik ameliyatta, endoskopik kameralar yardımıyla migreni tetikleyen sinirler onlarca kat büyütülmektedir. Ameliyatı gerçekleştiren plastik cerrahi uzmanı, gözle görülemeyecek sinir ve doku detaylarını ameliyat sırasında monitörde görmekte, bu sayede tedavi için çok net ve kesin doğrulukta müdahaleler gerçekleştirebilmektedir. Dolayısıyla ameliyatın başarısıyla endoskopik tekniğin direkt ilişkisi vardır.

Migren tedavisine kimler uygun adaydır?

Kalıcı migren tedavisi için uygulanan endoskopik migren ameliyatında başarı uygun aday seçimiyle mümkündür. Uygun adayın öncelikle migren tanısı almış olması gerekmektedir. Hasta, ayda ortalama 15 gün migren ağrısı çekiyor, ilaçlara karşı zaman içinde direnç geliştiriyor, ilaçların yan etkileri nedeniyle organları zarar görüyor, botoks enjeksiyonuna olumlu yanıt veriyorsa, daha önce denediği migren tedavilerine rağmen iyileşemiyorsa, hastalığı kronik bir hal almışsa migren ameliyatı için uygun olarak değerlendirilir. Ameliyat kararı, hastanın yaşadığı migren tablosunun boyutlarına göre plastik ve estetik cerrah tarafından verilir.

Migren tedavisi neden nörologlar tarafından değil de plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılıyor?

Birçok migren tedavisi uygulanmaktadır. En yaygın olan migren tedavisi önleyici ve koruyucu ilaç tedavisidir. Bu tedavi protokolü nörologlar tarafından oluşturulmakta ve takibi yine bu uzmanlarca gerçekleştirilmektedir.

Migren tedavisinde cerrahi yöntem son 15 yıldır uygulanmaktadır. Amerika’da başlatılan bilimsel çalışmalar kapsamında, bir plastik ve estetik cerrahın tesadüfen bulduğu cerrahi tedavi şekli, yüzde 90 başarıyı yakalayan endoskopik migren ameliyatına dönüştürülmüştür. Alın germe estetiği sonrasında aynı zamanda migren rahatsızlığı olan hastaların migren ataklarının tamamen sona ermesinin fark edilmesiyle bulanan ameliyat yöntemi Amerika’da, Avrupa’da ve Türkiye’de plastik ve estetik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Çünkü;

·       Migren ameliyatı ilk kez bir plastik ve estetik cerrah tarafından bulundu, yine bu hekimler tarafından geliştirildi.

·       Baş bölgesini saran sinir dokularının tetiklediği migren hastalığının cerrahi yolla tedavisi için periferik ve çevre sinir cerrahisi, baş anatomisi ve yüz mimik kas yapısı konusunda plastik cerrahi uzmanı gerekli bilgi ve deneyime sahiptir.

·       Ameliyatın başarısını olumlu etkileyen endoskopi tekniğini, plastik cerrahlar alın ve şakak germe gibi yüz estetiği uygulamalarında sıkça kullanmakta, dolayısıyla bu tekniğe hakimiyetleri bilinmektedir.

·       Plastik cerrahi uzmanı, migren ameliyatında gerekli olabilecek mikrocerrahi prensiplerine sahiptir.

Migren tedavisi için uygulanan ameliyat zor mudur?

Migren ameliyatı kulağa karmaşık ve zor bir ameliyat gibi gelmektedir. Ancak sanıldığı gibi zor bir ameliyat değildir. Endoskopik yöntemle yapıldığı için son derece az hasarla, minimal ameliyat iziyle yapılmaktadır.

Başın tek bir bölgesinden ameliyat yapıldığında 1-2 saatte, ense, alın, şakak ya da burun bölgelerinden en az ikisinin aynı anda ameliyat edilmesi durumunda 4 saatte operasyon tamamlanmaktadır. Hasta genellikle aynı gün taburcu olur.

Migren ameliyatı hangi bölgeden yapılıyor?

Migren ataklarının tetiklendiği dört ana bölge vardır. Ense, alın, şakak ve nasal (burun) bölge. Hangi bölgede migren ağrısı varsa o bölgede ağrının başlangıç noktasına operasyon yapılmaktadır.

Migren tedavisi olan hasta kaç günde iyileşir?

Endoskopik migren ameliyatından sonraki 4 ila 8 günde iyileşme gerçekleşir. İlk gece migren ağrısı yaşanmaktadır. Ancak bu geçicidir. Bunun dışında hafif morluk ve ödemler, hafif ağrılar yine bu süreçte ortadan kaybolur.

Migren ağrıları kaç günde tamamen yok olmaktadır?

Migren atakları ve ağrıları, ameliyattan sonraki 30 gün içinde kalıcı olarak geçmektedir. Bazı hastalarda ilk 1 haftada ağrılar tamamen yok olurken, bazı hastalarda bu 1 ayı bulmaktadır. Hastalar, uzun yıllar migren ağrısı çektiği için, migren atakları tamamen yok olsa da buna ilk başta alışmakta ve inanmakta güçlük çekebilmektedirler.

Ağrının kalıcı olduğu bilimsel olarak ispatlandı mı?

Ağrının kalıcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şöyle ki; Amerika’da yapılan yüzlerce migren ameliyatından alınan başarılı sonuçlar 5 ila 10 yıl boyunca takip edilmiş ve alınan ilk sonuçların değişmediği ve kalıcı olduğu kanıtlanmıştır.

Başarı oranı nedir?

Şu üç kriter gerçekleştiğinde endoskopik migren ameliyatının başarılı olduğu kabul edilir: Atak ve ağrıların tamamen geçmesi, atak ve ağrıların yüzde 50’nin üzerinde iyileşmesi, atak ve ağrıların baş ağrısı düzeyine çekilmesi.

Migren ameliyatlarından elde edilen başarı oranı yüzde 90’dır. Bunun yüzde 62’sinde migren tamamen tedavi edilmiş, hastalar bir daha migren kaynaklı ağrı atakları yaşamamışlardır.

Anne adayları hamilelikte migren ameliyatı olabilir mi?

Migren kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni kadınlık hormonunda yaşanan değişikliklerdir. Hamilelik döneminde bu hormonal değişim daha yoğun yaşanmakta, migreni olan anne adayları huzursuz ve ağrılı bir gebelik geçirmektedir. Anne adayları hamilelikten önce endoskopik migren ameliyatı ile migren tedavisi olabilmekte, emzirme döneminde de bu tedaviyi yaptırabilmektedirler. Hamilelik sırasında bu ameliyatın yapılması anne ve bebek sağlığı açısından mümkün değildir.

Migren tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Migren tedavisinde, işlem yapılan dokuda hassasiyet, kaşıntı, uyuşukluk gibi yan etkiler görülmekte, ancak 4 ya da 6 aya kadar bunlar geçmektedir. Alın ve şakak migreni sonrasında göz çevresinde morluk ve şişlikler oluşmakta, yine 1 hafta içinde kaybolmaktadır. Migrenin kalıcı bir yan etkisi yoktur.

Migren ameliyatında beyine bir müdahale söz konusu mu?

Migren ameliyatında beyine bir müdahale söz konusu değildir. Migren ameliyatı, kafatası kemiği ile saçlı deri arasında kalan sinir dokularının migreni tetikleyen bölgelerine yönelik bir tedavi şeklidir. Ameliyat kafatasının üzerinde, saçlı derinin altındadır. Beyine müdahale ya da beyinde bir risk kesinlikle söz konusu değildir.

Bir Cevap Yazın