MİGREN AMELİYATI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Ülkemizde son birkaç yıldır yaptığımız migren ameliyatı ile birçok hastamızın migren ağrı ve atakları kalıcı olarak tedavi edilmektedir. Amerika’da 15 yıldır başarıyla uygulanan ama ülkemizde henüz yeni olarak kabul gören migren ameliyatı ile ilgili en sık sorulan sorular ve yanıtları şöyle:

Migren ameliyatının beyinle ilgisi var mı?

Baş bölgesine yapılacak migren ameliyatında hastalarımızın aklına haklı olarak, “Acaba beyine mi müdahale ediliyor?” sorusu gelmektedir. Migren ameliyatı bir beyin ameliyatı değildir. Migreni tetikleyen duyusal sinirlerin üzerindeki baskıyı kaldırarak hastalığı kalıcı olarak tedavi etmeye yönelik bir operasyondur. Müdahale bölgesi beyin değil, kafatası ile saçlı deri arasında kalan belli başlı tetikleyici sinir dokularıdır.

Migren ameliyatı migrene kesin çözüm mü?

Migren ameliyatı bugüne kadar hastalara uygulanan bilimsel tedavi yöntemleri arasında migren atak ve ağrılarını kalıcı olarak sona erdiren tek tedavi yöntemidir, yani kesin çözüm getirmektedir. İnsanlık tarihi kadar eski olan migren hastalığının 15 yıl önce bulunan migren ameliyatıyla kalıcı olarak tedavi edilmesi tıp dünyasında büyük yankı uyandırmıştır. Çünkü şu ana kadar uygulanan ilaç tedavisi dahil hiçbir tedavi yöntemi migreni tamamen sona erdirememişti. Migren Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Amerika Cleveland’dan Plastik ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Bahman Guyuron tarafından yapılan alın germe ve göz kapağı estetiği sırasında tesadüfen bulundu.  Migreni olan hastaların bu estetik operasyondan sonra ağrılarının tamamen geçtiğini fark etmeleri ve bunu Prof. Dr. Guyuron ile paylaşmaları sonrasında nörologların da katıldığı cerrahi tedaviye yönelik geniş kapsamlı bilimsel araştırmalar, çalışmalar yapıldı. Alın migreni, ense kökü, şakak ve nasal bölge migreninin tedavisine yönelik birçok migren ameliyatı gerçekleştirildi. Hastaların yüzde 90’ında kalıcı sonuçlar elde edilmesi, tıp çevrelerinde büyük bir heyecan yarattı. Ameliyatların sonuçları saygın tıp dergilerinde yayımlandı.

10 yıla varan hasta takibinde alınan sonuçların kalıcı olduğu gözlemlendi. Bu bilimsel tedavi yöntemi, son yıllarda ülkemizde de başarılı bir şekilde gerçekleştirilmekte birçok migren hastası, ağrı ve ataklara veda etmektedir.   

Migren ameliyatı, botoks uygulamasının ağrı ve ataklar üzerindeki birkaç aylık geçici tedavisini kalıcı hale getiriyor. Ameliyatın amacı ağrı ve atakları azaltmak, geçici olarak önlemek ya da ötelemek değildir. Migren ameliyatı, hastalığın kalıcı olarak tedavisi için yapılan bir cerrahi müdahaledir.

Migren ameliyatı ile her türlü baş ağrısı tedavi edilebiliyor mu?

Migren ameliyatı primer, yani birincil grupta yer alan kendiliğinden başlayan migren ve gerilim tipi baş ağrısının kalıcı tedavisi için geliştirilen bir yöntemdir. Hastanın ameliyata uygun kriterlere sahip olması gerekmektedir.  Daha önce botoks testinden olumlu sonuç alan hastalar, tedavilerden sonuç alamayan migren hastaları, ayda ortalama 2 ve üzeri atak geçiren, 15 gün ağrı çekenler, migren ilaçlarının yan etkilerini yaşayanlar, günlük yaşamı ciddi şekilde örseleyen gerilim tipi baş ağrısı olanlar migren ameliyatına uygun hastalardır.

Zor bir ameliyat mıdır?

Migren ameliyatı, endoskopik teknikle yapılan, en az doku hasarıyla en etkili sonuçların alındığı, ameliyatın ağrısız ve diğer operasyonlara göre daha kısa sürdüğü, iyileşmenin 1 hafta gibi bir sürede gerçekleştiği hastalar açısından konforlu ve güvenilir bir operasyondur.

Migren ameliyatı kapalı bir ameliyattır. Ameliyat kesi izi minimum boyuttadır, 1 ila 3 santim arasında kesi açılır. Saçlı deri içinden ya da üst göz kapağından açılan küçük kesinin iyileşmesi hızlıdır, ağrısı azdır, riskleri minimum seviyededir.

Onlarca ağrı kesicilerin bitiremediği migreni, ameliyat kalıcı olarak nasıl tedavi ediyor?

Endoskopik migren ameliyatı, başın çeşitli bölgelerinde saçlı deri ile kafatası arasında kalan tetikleyici ana duyusal sinirlerin üzerindeki baskıyı kaldırmak, bu sinirleri rahatlatmak, serbestleştirmek amacıyla yapılır. Üzerindeki baskının kalktığı sinir dokusu bir daha migreni tetiklemiyor. Yıllarca kullanılan farklı ilaçların geçici olarak tedavi edebildiği migren hastalığının atak ve ağrılar endoskopik migren ameliyatı ile bu şekilde kalıcı olarak tedavi ediliyor.

Hasta kaç günde iyileşiyor, migren atakları ne zaman sona eriyor?

Endoskopik migren ameliyatından sonra iyileşme en geç 10 gün içinde gerçekleşmektedir. Hasta aynı gün evine taburcu olur. 1 hafta sonra iş hayatına dönebilir.

Operasyondan sonraki ilk gece geçici migren ağrısı görülmektedir. Ameliyattan sonraki 1 aylık zaman diliminde migren atakları ve ağrıları tamamen son bulmaktadır. Hasta bir daha migrenden kaynaklı baş ağrısı yaşamamaktadır. Bazı hastalarda da ağrı şiddeti ve süresi, atak sıklığı tıpkı normal baş ağrısı seviyesine çekilmekte, migren hastalığında yüzde 50’nin üzerinde bir azalma olmaktadır.

http://migrenameliyatimerkezi.com/

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın