Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

 

Göz Kapağı Estetiği AmeliyatıGöz kapağı estetiği ile birlikte yaptırılabilen estetik uygulamalar

Göz çevresi ve yüzün gençleştirilmesi için göz kapağı estetiği ile birçok estetik uygulama kombine bir operasyonla gerçekleştirilebilir. Göz kapağı estetiğiyle ortaya çıkacak canlı bakışları destekleyecek yüzün diğer bölgelerin de estetik bir yapıda olması önemlidir. Bu nedenle göz kapağı ve göz altı torbalarına yönelik cerrahi işlemle birlikte yapılabilecek estetik uygulamaları şöyle sıralayabiliriz: Kaşın kaldırılması, rinoplasti, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, yüz germe, şakak ve alnın gerilmesi, kaz ayaklarının giderilmesi, badem göz estetiği.

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

Doğuştan göz kapaklığındaki düşüklük, gözün renkli kısmının yarısını kapatıyorsa, körlük riskine karşı ameliyat vakit kaybedilmeden yaptırılmalıdır. Eğer göz kapağındaki düşüklük daha az ise, okul süreci başlamadan ameliyat gereklidir. Bu ameliyatta yapılan işlem göz kapağını kaldıran kasın kısaltılması ve fazla derinin çıkarılmasıdır. Hastanın durumuna göre kapak, kaşı kaldıran kasa asılarak sonuca gidilir. 

 

Göz kapağı estetiği ameliyatına hazırlık

Ameliyat öncesi muayenede hastanın göz kapakları ve göz altı torbaları değerlendirilerek, deri  fazlalığı, deri altı yağ miktarı, kas gevşekliğine göre estetik cerrah tarafından bir planlama yapılır.

Hasta, beklentilerine hekime detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Hastanın tıbbi durumu ayrıntılı olarak incelenir.  Şayet hastanın göz çevresinde nedeni bilinmeyen sürekli şişlik olması, birtakım iç hastalıklarından ya da hastanın günlük yaşam ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklanabilir. Göz çevresindeki şişliklerin nedeni ortaya çıkarıldıktan sonra göz kapağı estetiği ameliyatı yapılmalıdır. Ayrıca yine glokom hastalığı olanların da ameliyat öncesi bir göz doktoruna muayene olmalıdır. Şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi bazı hastalıklar söz konusu olduğunda, bu konular göz kapağı estetiği ameliyatı öncesinde estetik cerrah tarafından dikkatlice değerlendirilir. 

Göz kapağı ameliyatında yaş sınırı

Doğuştan göz kapağı sorununda 6 yaşına kadar ameliyat yaptırılması gerekir. Yetişkinlerde ise 35-70 yaş aralığında bu cerrahi işlem sorunsuz bir şekilde uygulanmaktadır. 

Göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılıyor?

Genellikle lokal anestezi altında, bazen de hastanın durumuna bağlı olarak genel anestezi altında ameliyat ortamında gerçekleştirilir. 1 ile 3 saat arasında süren ameliyatta hasta acı, ağrı hissetmez. Üst göz kapağı daha önce planlanan yerden, alt kapak kirpiklerin hemen altından kesilerek tespit edilen fazla deri alınır. Kas dokusundaki gevşeklik ya da fazlalığa müdahale edilir. Yağ birikintisinin fazlası alınır. Bağ ve kas dokusu onarılır. Üst göz kapağı ve alt göz kapağı derisi iz bırakmayacak şekilde estetik dikişlerle kapatılır. Dikişlerin üzerine hafif bir pansuman uygulanır.

 

Bir Cevap Yazın