Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı İyileşme Süreci

 

 

Göz Kapağı Estetiği➢Ameliyat sonrasında dikiş yerlerini kapamak için ince pansumanlara vardır. Gözlerinizin kapanması söz konusu değildir. Pansumanları doktorunuzdan habersiz çıkarmayın. Bu pansumanlar gözlerinizde 4-5 gün kalacak. Eğer sizi rahatsız ediyorsa doktorunuz tarafından tekrar yapıştırılmasını talep edin. 

➢Anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte duyulabilecek çok hafif bir ağrı, doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerle önlenmektedir. 

➢Ameliyat sonrasının ilk sabahında yanlışlıkla gözlerinizi ovuşturmayın. 

➢Göz çevresinde oluşacak şişlik ve morlukların artmaması ve daha çabuk kaybolması için ameliyat sonrası ilk birkaç gece başınız her zamankinden daha yukarda, yaklaşık 30-40 derece yüksek yastıkta uyumanız gerekir. Genellikle 3. günden sonra normal yükseklikteki yastıkta rahat hareketlerle uyuyabilirsiniz. 

➢Cerrahi işlem sonrasında gözdeki kanlanmanın yoğunluğu gözde enfeksiyon riskini minimuma indirir. 

➢Tam iyileşme sağlanana kadar hasta fazla eğilmemeli, ağır yük kaldırmamalı, öksürmemeye özen göstermeli. Çünkü bu hareketler vücudu kasarak gözde kanamaya yol açabilir ve dolayısıyla şişlik ve morluklar da artabilir. 

➢Ameliyattan sonraki 1-2 gün boyunca gözlere soğuk uygulama yapılması, şişlik ve morlukların kontrol altında tutulması açısından önemlidir.  Estetik cerrahın gözlerinizi soğutmak için önerdiği buz torbaları, göz çevresinde soğuk yanıklarına yol açmaması için yine kendisinin önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Buz torbalarının yumuşak bir kumaşa sarılarak gözlerin üzerine konulması unutulmamalı.  

 

➢Ameliyattan sonra 1-2 gün boyunca gözlerin kurumaması için suni göz yaşı, merhem, göz kızarıklığını önleyici ve şişlik indirici göz pomatlarının kullanılmasına özen gösterilmeli. 

➢Morarma ve şişliklerin derecesi ve süresi her hastanın durumuna göre farklılık göstermekle birlikte genellikle 2. günde en yoğun seviyeye çıkar. Yüzde 80’i 6 günde iner. 

➢Araba kullanımı 5. günden itibaren serbest. Araba kullanmadan önce göz pomatlarını sürmek görmeyi bulanıklaştırabilir. Bu nedenle araba kullandıktan sonra bu işlemi yapın. 

➢Güneş ya da suni ışıklara karşı gözlerde aşırı bir hassasiyet oluşur ve bu durum 10-15 gün kadar sürebilir. Güneş gözlüğü kullanmak iyi bir çözüm olacaktır. 

➢Saçlar, ameliyattan 2 gün sonra baş arkaya doğru yatırılarak yıkanabilir. Banyo yapmak, ameliyattan sonraki 4-5 günde mümkün. Gözlerin direkt suya tutulmamasına, az ıslanmasına özen gösterilmeli. 

➢Lens kullanan hastalar 1. haftadan itibaren lens takabilirler. 

➢Hasta,  ilk bir iki gün gözlerde sulanma ve kızarmanın artmaması için gazete okumak ve televizyon izlemekten uzak durmalı. 

➢1 hafta sonra ameliyatın pozitif etkileri ortaya çıkmaya başlar. 

➢7. günde estetik dikişler alınır. 

➢Göz kapaklarındaki şişliğin neredeyse tamamı 10 günde kaybolur. 

➢15 gün içinde hastanın göz kapakları tamamen iyileşerek, genç gözlere ve canlı, enerjik bakışlara sahip olur.

Bir Cevap Yazın