Göz Kapağı Estetiği Göz Kapağı Düşmesi

Göz Kapağı EstetiğiGöz kapağı estetiği göz kapağı düşmesi hastalığıyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Yaşlılık, kas ve sinir

hastalıkları, kazalar, ailesel yatkınlık, doğuştan gelen nedenlerle göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta üst göz kapağı, gözün bir kısmını ya da yarısını kapatmaktadır. Kişinin görmesini engelleyecek boyuta gelebilmektedir. Üst ve alt göz kapaklarının birbirine olması gereken mesafe 14-15 milimetredir. Göz kapağı düşmesinde göz kapaklarından birinin diğerinden 2 milimetre daha aşağı düşmesi gerekir. Özellikle çocukların görme yetilerini olumsuz etkilediği için, tedavi ettirilmediğinde ileri yaşlarda psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. 

Her yaştaki insanda görülebilen bir rahatsızlık olan bu hastalığın en önemli nedeni doğuştan olmasıdır. Kişinin aile bireylerinde göz kapağı düşüklüğü varsa, genç yaşlardan itibaren o kişi için önemli bir risk faktörü söz konusudur. Göz kapağı düşmesine orta ve üst yaş grubunda yol açan asıl nedenlerden biri de yaşlılıktır. Yaşlanmayla birlikte göz kapağını kaldıran doku zayıflar. Yer çekiminin olumsuz etkisi de bu deformasyonu hızlandırır ve artırır. Bazı sinir ve kas hastalıkları göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir. Kimi vakalar da göz kapağı düşüklüğünün arkasında beyin ve göz hastalıkları olasılığına karşın bazı tetkikler uygulanabilmektedir. 

Hastalığın yüzde 60’ı doğuştan

Doğuştan göz kapağı düşmesi, bu hastalıkta en yaygın görülen nedendir, hastalığın yüzde 60’ının kaynağını oluşturmaktadır.  Göz kapağı çok hassas bir bölgedir.  Göz kapağındaki kasların yeterince güçlü olması gerekir ki göz kapaklarını kaldıracak esnekliğe ve yapıya sahip olsun. Doğuştan bu kaslar yeterince güçlü olmayabilmektedir. Bu da göz kapağı düşmesine yol açmaktadır Göz kapağı estetiği ile bu sorun çözülebilir.

 

Yeni doğan bebeklerde erken tedavi önemli

Doğuştan göz kapağı düşmesinin tedavisi planlanırken, göz kapağının göz bebeğini ne kadar kapattığı dikkate alınır. Göz kapağı göz bebeğini kapatıyorsa göz tembelliği hastalığına yol açar. Göz kapağı düşmesinin erken dönemde teşhis ve tedavisi çok önemlidir.  Özellikle yenidoğan bebeklerde ilk 1 yılda cerrahi tedaviyle göz kapağı düşmesinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Göz kapağı göz bebeğinin tamamını kapatmıyor bir kısmını kapatıyorsa bu tedavi 4-5 yaşında yaptırılabilir. Tedavi edilmezse yukarıda da belirttiğimiz gibi göz tembelliğine neden olmaktadır. Göz tembelliğinin yarattığı rahatsızlıklar, göz kapağı düşmesi ilerde tedavi edilse bile etkisini hala sürdürebilir. 

Göz kapağı düşmesi ameliyatı

Göz kapağı düşmesi cerrahi işlemle tedavi edilmektedir. Hastanede yatış gerektirmeyen genel ya da lokal anestezi altında yapılan bu operasyonda düşen göz kapakları askılama yöntemiyle gerektiği kadar yukarı çekilir. Hastanın vücudundan alınan askılar ya da silikonlar kullanılır. Ebevenlerin yeni doğan bebek ya da çocukları üzerindeki hassasiyeti örselemeyecek şekilde, son derece güvenilir ve yüz güldüren sonuçlar verir. 

 

Bir Cevap Yazın