Göz Kapağı Düşüklüğü

göz kapağı estetiğiYaşlanmaya, genetik yatkınlığa, trafik kazalarına, bazı kas ve sinir hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan ya da doğuştan gelen göz kapağı düşüklüğü hastalığında, göz kapağı gözün bir kısmını ya da göz bebeğini kapatır.  İki göz kapağı arasındaki mesafe ortalama 14-15 milimetredir. Göz kapağına düşük diyebilmemiz için göz kapaklarının birinin diğerinden 2 milimetre aşağı doğru düşük olması gerekmektedir. 

Göz kapağı estetiği sorunları arasında en sık karşılaştığımız sorun, göz kapağı düşüklüğü hastalığıdır. Bu rahatsızlık birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Her yaşta görülebilen bu sağlık sorununun en önemli nedeni doğuştan gelmesidir. Yaşlanmayla birlikte göz kapağını kaldıran dokunun zayıflaması, ailede göz kapağı düşüklüğünün genetik olarak var olmasının etkisi, birtakım kazalar, kas ve sinir hastalıkları, yer çekiminin ilerleyen yaşla birlikte daha çok etkili olması diğer önemli nedenlerdir. Yetişkinlerde kısa sürede bu rahatsızlık görülürse, olası göz hastalıkları ve beyin rahatsızlıkları dikkate alınmalıdır. 

Doğuştan gelen göz kapağı düşüklüğü hastalığı 

Göz kapakları çok hassas mekanizmalardan oluşmaktadır. Doğumla birlikte göz kapağının bu mekanizmalarında oluşan herhangi bir bozukluk, örneğin, göz kapağındaki kasların yeterli liften yoksun olması nedeniyle göz kapaklarını kaldıracak esnekliğe ve güce sahip olmaması gibi nedenler  doğuştan göz kapağı düşüklüğü hastalığına yol açmaktadır. Tıp dilinde bu rahatsızlığı “ptozis” olarak adlandırmaktayız. Göz kapağı düşüklüğünün yaklaşık yüzde 60’ı doğuştan gelmektedir. 

 

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığı nasıl tedavi edilir?

Doğuştan gelen göz kapağı düşüklüğünde önemli olan, göz kapağının göz bebeğini kapatıp kapatmadığıdır. Eğer göz kapağı göz bebeğini kapatıyorsa, halk arasında göz tembelliği diye tanımlanan rahatsızlık söz konusudur. Bu rahatsızlığın zamanında tedavi edilmesi, erken dönem tedavisi çok önemlidir. Bebeğin ilk 12 ayında cerrahi tedavi işlemi gerçekleştirilmelidir. Eğer göz kapağı göz bebeğini kapatmıyor ya da çok az bir kısmını kapatıyorsa bu ameliyat 4-5 yaşına kadar ertelenebilir. Çocuk, okula başlamadan, rahatsızlığının bilincinde olmadan bu hastalığın tedavisi mutlaka yapılmalıdır.  Tedavi edilmeyen göz kapağı düşüklükleri, göz tembelliğine neden olabilmektedir. İleri yaşlarda tedavi edilerek göz kapağı estetiği oluşturulsa bile gözlerde yarattığı hastalıklar nedeniyle istenilen sonuçların alınması zorlaşır. 

Tedavide etkili ve yüz güldüren sonuçlar veren askılama yöntemi uygulanmaktadır.  Hastanede yatış gerektirmeyen günübirlik bir cerrahi tedavi yöntemidir.  Göz kapakları alın kasına genel ya da lokal anestezi altında askılama işlemiyle tutturulur. Silikon ya da hastanın vücudundan alınan doğal askılar kullanılmaktadır. Çocuk ya da yetişkin hasta bu cerrahi tedavi işlemini çok rahat, gönül rahatlığıyla yaptırabileceğini unutmamalıdır. 

 

Bir Cevap Yazın