Burun Estetiği İstanbul

Türkiye’nin en fazla yapılan estetik operasyonu olan burun estetiğinin kalbi Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da atmaktadır. Ekonomi, kültür, spor ve sağlık sektörlerinde lokomotif şehir sayılabilecek İstanbul, Türkiye’nin her yerinden insana ev sahipliği yapmaktadır. Farklı bölgelerden farklı yüz ve burun yapılarına sahip insanlarımızın buluştuğu bu şehirde doğal olarak burun estetiği talepleri yoğunlaşarak burun estetiği İstanbul merkezi haline getirmiştir.

İstanbul’da artan burun ameliyatları estetik cerrahların tecrübelerini dünya standartlarına, hatta üzerine taşımıştır.  İstanbul’daki yoğun olarak yapılan bu ameliyatlar, başarılı bir şekilde burnu yeniden şekillendirmekte, burnun estetik olduğu başkaları tarafından fark edilmemekte, bakışları ön plana çıkaran doğal görüntüsüyle dikkat çekmektedir. 

Burun ucu, revizyon burun estetiği, tam burun estetiği, deviasyon (kemik eğriliği) gibi ameliyatlar İstanbul’daki hastanelerde sıklıkla yapılmaktadır. Amaç, sağlıklı, nefes alabilen ve yüzle ideal uyumu yakalamış bir burun oluşturmak.  

Türk erkeği ve kadını burnunu beğenmiyor

Burun estetiği ameliyatına ilgi ve hassasiyet toplumumuzda neden bu kadar artmış durumda? Bu sorunun cevabı için aynaya bakmamız yeterli olacak sanırım. Türk insanının burun yapısı, genellikle iri kemikli, büyük ve kemerlidir. Burnumuz yüzümüzün ortasında diğer bütün yüz bölgelerinin yarattığı imajı etkileyen bir konuma sahiptir. İri ve eğri bir burun, iri ve çekik gözlerin güzelliğini gölgeleyebilir. Ya da çok güzel bir yüzü çirkin gösterebilir. Bu nedenle burun, yüz ve göz güzelliğinde belirleyici pozisyondadır. Bu hassas özellik, yüzlü uyumsuz burnu, şikayet ve takıntı haline dönüştürebilmektedir. Kişi vücudunda beğenmediği bir organ ile yaşamasının ciddi psikolojik sorunların oluşmasına neden olabildiğini gözlemlemekteyiz. 

 

Burun ameliyatı sonrasında bunlar olmamalı

Burnun estetik görüntüsü kadar, sağlık açısından işlevlerini yerine getirip getirmediği de son derece önemlidir. Burun estetiği İstanbul da yaptırmak isteyen hasta adaylarının, ameliyat sonrasında nefes alıp vermesi, ses kalitesinin bozulmaması gerekmektedir. Ya da burun eğriliği dolayısıyla nefes almasında sorun olan hasta adaylarının, deviasyon ameliyatı sonrasında eğri bir buruna sahip olmaması gerekir. Burun ameliyatı sonrasında hastayı mutsuz edecek bir şekil bozukluğunun olmaması ve ikinci bir ameliyatı gerek duyulmaması gerekir. 

Hastanın, başarılı bir ameliyat için atması gereken adımlar

İletişimde ilk dikkat edilen bölgelerden olan buruna yönelik cerrahi işlemleri önemli kılan nedenler ise, burnun karmaşık bir yapıya sahip olması ve buraya yönelik müdahaleleri güçleştirmesi.  Burun, kemik, kas, bağ ve yağ dokusundan oluşan kompleks bir yapıdır. Bu karmaşık organda başarılı bir ameliyat sonucu elde etmek için hastanın atması gereken adımları şöyle sıralayabiliriz. Hasta adayının burnunu iyi tanıması ve nasıl bir burun istediğini gerçekçi beklentiler çerçevesinde anlatabilmesinin, ameliyatın başarılı olup olmamasında önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Doğal görünümlü ve yüzle uyumlu istenilen buruna sahip olmanın bir diğer önemli kuralı, alanında uzman, deneyim sahibi estetik cerraha ameliyat olmasıdır. Doktor tercihinde, yapılan çalışmaları görmesi hastanın karar sürecinde etkili olacaktır. Ayrıca hastanın burnundaki şekil bozukluğunun boyutları, burun yapısı ve arzulanan burun şekli ameliyat sonucunu etkileyecektir. 

 İstanbul’daki burun estetiği ameliyatlarında ortaya çıkan tecrübe,  ülkemizin sınırlarını aşmış durumda. Yurtdışından, özellikle Avrupa ülkelerinden medikal turizm kapsamında estetik ameliyat olmak için İstanbul’a gelen turist sayısında her geçen yıl artış gözlenmektedir. 

 

Bir Cevap Yazın