Burun Estetiği İçin Doğru Cerrahı Nasıl Bulabilirsiniz?

Burun Estetiği CerrahıBurun Estetiği İçin Doğru Cerrahı Nasıl Bulabilirsiniz?

Rinoplasti bilim ve sanatın birleştiği alanlardan biridir.  Bir burnu doğru incelemek ve anatomisini anlamak deneyim  ve yetenek gerektir. Ve yine ameliyat tekniği konusunda doğru kararı verebilmekte  deneyim ve yeteneğin yanında ustalık gerektirir.

Her meslek grubunun içerisinde çok iyi, çok başarılı profesyoneller olduğu gibi, daha az başarı sahibi olmuş profesyoneller olması normaldir. Sanatçılar, sporcular, öğretmenler gibi meslek gruplarında olduğu gibi doktorlar içinde de geçerlidir. Bazı doktorlar burun estetiği konusunda çok başarılıyken bazıları bu konuda daha zayıf kalabilirler.  Ameliyatınızı yapacak cerrahin seçilmesi stresli bir süreç olacaktır.   İnternet üzerinde araştırma yaparken, kendi uzmanlıklarını ve yeteneklerini anlatan pek çok doktor ismine denk geleceksiniz.

Peki doğru cerrahı nasıl bulacaksınız?

Malesef doğru cerrahı seçebilmeniz için kısa bir yol yoktur. Öncelikle araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Referans araştırması bu noktada oldukça önemli olabilir. Bir doktorun, bir arkadaşınızın size isim vermiş olması ya da bir doktorun adını daha önce duymuş olmanız iyi bir başlangıç olabilir. Fakat elbette bu tür referanslar tek başlarına yeterli olmayacaktır.   .

Çok önemli bir kaç kritik durum vardır, doktor ve uygulamasıyla ilgili. Mesela cerrahın hangi sıklıkta burun estetiği ameliyatı yaptığı önemli bir kriterdir.

Doktorun yaptığı ameliyat sonuçlarını görmeniz de ayrıca önemlidir. Pek çok cerrah yaptığı ameliyatların fotoğraflarını websitelerinde, facebook gibi sosyal medya hesaplarında paylaşır. Bu görüntüler, doktorunuzun kişisel estetik anlayışı ve yetenekleri konusunda fikir verecektir ama bu elbette başarılı bir sonuç için garanti değildir.

Ameliyat sonrası fotoğrafları beğenmediniz fakat doktor bu yaptığı ameliyatla gurur duyup, ne kadar güzel bir sonuç olduğunu size anlatmaya çalışıyorsa, doğru yerde değilsiniz demektir.

İnternet üzerinde bazı forumlar ve portallar size doğru doktoru bulmanız konusunda yardımcı olabileceği gibi kafanızı da karıştıryor olabilir. Bazı hastalar bu portallardan çok yararlandığını söylerken, bazıları da doğru bilgi konusunda şüphede kaldıklarını söylüyorlar.

Yaptığınız tüm bu araştırmaları filitreleyip, daralttığınızda bir kaç ya da tek bir cerrahin ismiyle kalırsınız. Sırada muayenehane randevusu vardır. Muayenehaneye gittiğinizde hissettiğiniz  ilk reaksiyon oldukça önemlidir. Cerrahi nasıl buldunuz? Yaptığı ise tutkuyla bağlı mı? Size, ameliyatı detaylı anlatmak için gerekli zamanı ayırdı mı? Sizin ne istediğinizi dikkatli bir şekilde dinledi mi ya da kendi yaklaşımını size anlattı mı?  Muayene esnasında doktorun anlattıkları size güven verdi mi? Öncesi ve sonrası fotoğrafları doğru değerlendirebildiniz mi?

Cerrahi deneyim..

Dünyanın en iyi, en popüler KBB uzmanı ya da plastik cerrahı bile, nadiren burun estetiği ameliyatı yapmış ya da yapıyorsa, burun estetiği konusunda deneyimli olduğunu iddia etmek, doğru olmaz.

Unutmayın ki, bir doktorun bir konuda çok iyi olması, her konuda çok iyi olduğu anlamanı taşımaz.

Her cerrahın tutku ile yaptığı bazı uygulamalar, ameliyatlar vardır. Bir doktorun yaptığı işe tutkuyla bağlı olması, doğru cerrah tercihinizi yaparken aklınızda bulundurmanız gereken önemli donelerden birisidir.

Ameliyatınızı yapacak olan doktorun deneyimi ve uzmanlığı hakkında yeterince bilgi edindiniz mi? Burun estetiği ameliyatları konusunda ki tecrübesi, ne sıklıkta ameliyat yaptığı ile doğru orantılıdır.

Doktor ve hasta iletişimi, ameliyat başarısı için çok önemli ..

İletişim,  iyi bir doktor- hasta ilişkisinde olması gerekn en önemli noktalardan biridir. Ne isteyip istemediğinizi, talep ve beklentilerinizi doğru anlatabilmek için, doktorunuzla kurduğunuz iletişimin sağlıklı olması çok mühimdir.

Doktorunuz sizin beklentilerinizi ve fikirlerinizi önyargısız ve açık bir şekilde dinlemeli ve sizde doktorunuzun, beklentileriniz konusunda ne kadar gerçekçi olup olmadığınız konusundaki yorumunu dikkatle dinlemelisiniz.

Beğendiğiniz herhangi bir popüler kişinin fotoğrafını getirip, doktorunuza “burnumun bu fotoğraftaki kişinin burnu gibi olmasını istiyorum” demek oldukça yanlıştır. Başkasının yüzünde çok güzel ve uyumlu olarak görünen bir burun şekli, sizin yüzünüzde aynı ahenkte görünmeyebilir. Beğenilerinizi, beklentilerinizi, iletebilmeniz, anlatabilmeniz adına doktorunuza fotoğraf getirmenizde herhangi bir beis yoktur. Burun ameliyatınız sonrasında görüntünüzde ciddi anlamda bir gelişme olacağı, yüzünüzdeki ifadenin daha iyi ve hoş olacağı muhakkaktır ama ameliyatınızdan mucize beklemek, ameliyat sonrası bir popstara benzemeyi beklemek çok doğru bir beklenti değildir.

Doktor ve hasta arasındaki iletişim, ameliyat sürecinde çok önemli bir yer tutar.  Lütfen doktorunuzla açık ve net bir şekilde konuşmaktan çekinmeyin. Aklınızdaki her soruyu , muayeneniz sırasında doktorunuza sorun . İstek ve beklentilerinizi doktorunuza anlatın fakat mutlaka doktorunuzun fikrini alın, farklı , profesyonel bir bakış açısı sizin burun estetiği konusundaki ufkunuzu açmaya yardımcı olacaktırBurun estetiği cerrahisinin, kozmetik yüz cerrahisi içerisinde yer alan uygulamalar arasında en zor ve en karmaşık prosedür olduğunu otoritelerde sıklıkla dile getirirler.

Burun estetiği ameliyatında iyi ve başarılı bir sonuç için teknik uzmanlığın yanı sıra doktorun estetik anlayışı ve becerisi oldukça önemlidir.

Cerrah, burun estetiği operasyonunda milimetrik ölçüler ve çok ince detaylar üzerinde çalışarak mükemmel sonuca ulaşır. Bir cerrahin sanatsal ve estetik bakış açısını anlayabilmek için, yaptığı ameliyatların “öncesi ve sonrası” fotoğraflarına bakmanız yeterli olacaktır. Ameliyat sonrası burnun, kişinin yüzüne ve tüm vücuduna uyumlu olup olmaması, cerrahin yeteneklerini anlamanız konusunda yardımcı olacaktır.

Burun estetiği cerrahisi konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapan bir cerrah olarak benim için en önemli nokta, hastamın ameliyat sonrasında, beklentilerini karşılayan doğal görünümlü bir burna sahip olmasıdır. Nadiren de olsa hastanın beklentilerini karşılayamayacağımı düşündüğüm durumlarda, hastaları başka burun estetiği cerrahlarına görünmeleri konusunda yönlendirme yaparım.

Evet doğru doktoru bulabilmek ciddi bir araştırmayı beraberinde getiriyor. Sonuçta yüzünüz size ait ve elbette karar sizin.

Doğru cerrahı bulmanız konusunda verecebileceğimiz küçük yol haritasına kısaca bakalım:

• Doktorunuza, burun estetiği cerrahisini ne sıklıkta yaptığını sorun.

• Çevrenizden duydugunuz doktor isimlerini değerlendirin, referanslara mutlaka kulak verin.

• Ameliyatlara ait  “öncesi” ve “sonrası” fotoğraflarını görmeniz çok önemlidir.

• Ameliyat olmuş hastalara ulaşmaya çalışın. Çoğu cerrah, yeni hastasının, daha önce ameliyatını yaptığı hastalarla iletişime geçmesini destekler. Yeni hastaya güven vermek için oldukça iyi bir yoldur.

• Doktorun, burnun anatomisi ve fonksiyonlarına hakim olduğundan emin olmalısınız. Burnunuzun güzel ve hoş görünüyor olması her ne kadar önemliysede aslolan burun fonksiyonlarınızın sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması yani nefes alıyor olabilmenizdir.

• Yanında kendinizi rahat hissedebildiğiniz, sizi dinleyen ve sorularınızı net ve doğru cevaplayan bir cerrah size güven verecektir.

• Doktor hakkında online ve offline görüş ve yorumları araştırıp, okuyun ancak şunu da aklınızdan çıkarmayın; bazı siteler de doktorlar haklarındaki yorumları manüple edebilirler.

• Revizyon burun estetiği cerrahisi biraz daha karmaşık bir cerrahi teknik gerektirdiği için, revizyon ameliyatlarında uzmanlaşmış cerrahlara ulaşmaya çalışın.

Doğru araştırma yaparak,  “dogru cerrahı” bulabilirsiniz. Ama lütfen unutmayın, en iyi cerrahların bile çok nadir de olsa başarısız sonuçları olmuştur ve olacaktırda. Bu riskler cerrahtan çok ameliyatın kendi içerisinde barındırdığı risklerden kaynaklanır.

Rinoplasti de dahil hiç bir şeyin garantisi yoktur ve ameliyat risklerini hiç bir doktorla müzakere etme şansınız yoktur!

Bir Cevap Yazın