43 SORUDA GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ HAKKINDA HER ŞEY

Göz kapağı estetiği ile ilgili her gün hastalarımızdan onlarca soru gelmektedir. Türkiye’de en sık yaptırılan estetik operasyonlardan olan göz kapağı estetiği ameliyatıyla ilgili merak edilen hemen bütün soruların yanıtlarını A’dan Z’ye sizler için hazırladık. İşte göz kapağı estetiği soruları ve yanıtları. 

Göz kapağı estetiği nedir?

Alt ve üst göz kapaklarında çeşitli nedenlerle ortaya çıkan sarkma, gevşeme, torbalanma gibi deformasyonların giderilmesi için yapılan cerrahi operasyonlara göz kapağı estetiği denir. 

Hangi yaşlarda yaptırılabilir?

Ailesel nedenleri olanlarda 20’li yaşlardan sonra, yaşla birlikte oluşan problemlerde 30’lu yaşlardan sonra, doğumsal nedenlerde ise ilk 1 yaş içinde göz hastalıkları uzmanıyla değerlendirilerek göz kapağı estetiği planlaması yapılmaktadır. Doğuştan göz kapağı sorununda 6 yaşına kadar ameliyat yaptırılması gerekir.

Göz çevresi estetiğini en çok bozan faktörler nelerdir?

Göz çevresinin yıpranması ve yaşlanmasının 4 temel nedeni vardır:

Yapısal olarak adlandırdığımız ailenin göz yapılarından kaynaklı göz kapağı ve göz altı deformasyonları.

Çevresel etkenler: Bunlar, madde ve alkol bağımlılığı, sigara kullanımı, uzun süreli antidepresan kullanımı, düzensiz uyku durumu.

Göz çevresini kontrol altında tutan üçüncü neden ise, kişinin duygusal bir karaktere sahip olması. Sık sık ağlamak ve aşırı duygusallık ilk olarak göz çevresinde estetik sorunlara, yaşlanmalara yol açar. 

Birçok kişide yaşlanmayla birlikte oluşur. Göz kapağının derisi gevşeyerek ikinci bir kat oluşturur. 

Göz kapağı estetiği ne zaman yaptırılmalıdır?

Üst göz kapağında fazlalık, sarkma, gözde ağırlık, yorgun, üzgün ve olduğundan yaşlı gösteren bir ifade olduğunda üst göz kapağı estetiği; alt göz kapağında yine gevşeme, sarkma, torbalanma olduğunda alt göz kapağı estetiği düşünülebilir. 

Göz kapağı estetik ameliyatına kimler uygun adaydır?

Üst göz kapağı ve alt göz kapağındaki deformasyonlar kişinin göz sağlığını, ruh sağlığını ve estetik görüntüsünü tehdit eder boyuta gelmişse, bu bireylerin gecikmeden göz kapağı estetiği yaptırmalarını öneriyoruz. Ayrıca ailesinde göz kapağı sorunu olanlar, doğuştan göz kapağı düşüklüğü olanlar, sık sık ağlayarak göz çevresini deforme edenler, göz çevresi cilt yapısı hassas olanlar risk grubundadır. 

Göz kapağı estetiğini gerektiren ve en sık rastlanan deformasyonlar nelerdir?

Üst göz kapaklarında gevşemeyle birlikte gelen düşüklük ve alt göz kapaklarında oluk oluşumu, torbalanma ve gevşeme müdahale gerektiren ve en sık rastlanan bozulmalardır. 

Kadınlarda göz kapağı deformasyonları daha mı erken başlar?

Kadınların cilt yapısı erkeklere göre daha ince, hassas ve bu nedenle daha erken yaşlarda göz kapağı sorunları ortaya çıkıyor. Ayrıca kadınların daha kırılgan bir karaktere sahip olduklarını düşünürsek, duygusal değişimler ve sık ağlamaya eğilimli olmaları yine göz çevresinin daha erken yaşlanmasına neden olmaktadır. 

Göz kapaklarında ne tür sorunlar göz sağlığını etkilemektedir?

Özellikle üst göz kapaklarının göz bebeğini kapatacak derecede sarkması, düşmesi göz sağlığını olumsuz etkilemekte; gözde ağırlık, baş ağrısı ve görme sorunlarına yol açabilmektedir. 

Göz kapağı ameliyatları göz sağlığını olumsuz etkiler mi?

Kesinlikle hayır, aksine kırma kusurlarından kaynaklı göz çevresindeki ağırlaşmaları azaltan bir rolü vardır. 

Göz kapağı ameliyatı sonrasında dikiş iz kalır mı?

Üst göz kapağının kıvrımı içine, alt göz kapağının kirpik altına dikiş izleri konumlandırılır. Çok ince dikiş ipi kullanılarak fark edilmeyecek şekilde işlem yapılır. Dikiş izi belli olmaz. Zamanla da ten rengine bürünerek belirsizleşir. 

Göz kapağı estetiği operasyonlarıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Hemen iyileşir-Hayır, belirli bir iyileşme dönemi vardır. 

Ağrılıdır-Hayır, ağrısızdır. 

Göz altı morluklar ortadan kaldırılıyor-Hayır yok etmiyor

Sonuçlar geçicidir, tekrar ameliyat gerektirir-Hayır, uzun yıllar kalıcıdır.

Başarılı bir göz kapağı estetiği için hastanın yaklaşım tarzı, beklentileri ne olmalı?

Hasta kendi yüz hatlarına uygun bir göz çevresine sahip olmalıdır ki ideal estetik oranlara ve görüntüye sahip olsun. Beklentileri kendi yüz hatları, cilt yapısının durumu, deformasyonun derecesi ve yaygınlığıyla, bunların en uygun tedavi sonuçlarıyla uyumlu olmalıdır. Diğer türlü sonuçlar aşırı beklentilerle uyuşmaz ve memnuniyetsizlik doğar. 

Başarılı bir göz kapağı estetiği bakışları nasıl etkiler?

Kesinlikle bireyin bulunduğu yaştan daha genç bir bakış ortaya çıkmaktadır. Enerjisi yüksek bakışların ikili ilişkilere, aile ve sosyal ilişkilerine yansıması pozitif olacaktır. Çünkü bakışlar iletişimde ilk adımdır diyebiliriz. Çünkü göz kapağı problemi olanlar, yaşlı, yorgun ve üzgün bakmaktadırlar. Çevresinde bıraktıkları izlenimde bakışların etkisi çok önemlidir. 

Alt ve üst göz kapağı estetiği birlikte mi yapılır, ayrı ayrı mı yapılır?

Alt ve üst göz kapaklarının sadece birinde gelişen bozulmalarda o bölgeye cerrahi müdahele yapıyoruz. Ancak genellikle iki kapakta birden bozulmalar gerçekleşiyor, bu durumda iki kapağa birlikte işlem yapıyoruz. 

Göz çevresinin gençleşmesi için sadece göz kapağı estetiği yeterli midir?

Göz kapağı estetiği göz çevresi ve bakışların daha genç ve dinamik, sağlıklı bir görüntüye kavuşması için lokomotif estetik müdahaledir. Ancak tek başına bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor. Göz çevresinde oluşan kaz ayakları, elmacık kemiği problemleri, kaşların düşmesi gibi sorunlar varsa, göz kapağı estetiği ameliyatıyla birlikte bu bölgelere de gerektiği kadar müdahale ediyoruz. Estetik operasyonu daha güzel bir göz çevresi ve yüz için kombine ediyoruz. 

Bu ameliyatla birlikte en sık yapılan estetik operasyonlar nelerdir? 

Kaz ayaklarına botoks, şakaklardaki gevşemeye şakak germe, kaş düşüklüklerine kaş kaldırma, elmacık bölgesinin zayıflamasına elmacık estetiği operasyonları yapılıyor çoğunlukla. Bu işlemlerden biri ya da birkaçı göz kapağı estetiğiyle birlikte yapılır. 

Göz çevresinde geri dönüşüm estetiği nedir?

Geri dönüşüm estetiği dediğimiz bu yöntem,  yüzümüzdeki yağı vücudumuza geri kazandıran, geri dönüşümünü sağlayarak göz çevremizi güzelleştiren bir tür çevreci estetik cerrahi uygulamasıdır. İlerleyen yaşla birlikte elmacık bölgesi zayıflar ve silikleşir, göz altında yağ dokusunun birikmesiyle torbalanmalar oluşur. Göz estetiğinde yaşlanmaya ait izleri yok etmek ve zamanı geri sarmak için geliştirilen bu yöntemle bir taşla iki kuş vuruyoruz. Üstelik kişinin kendi yağ dokusu kullanarak yapıyoruz bunu. Tek bir müdahaleyle göz altında biriken ve torbalanmaya neden olan yağ dokusunu hiç çıkartmadan elmacık kemiğine doğru yayarak hem göz altı torbalarını yok ediyoruz, hem de elmacık kemiklerini belirginleştirip estetik bir görünüm sağlıyoruz. 

Geri dönüşüm estetiği nasıl yapılıyor?

Göz altı torbalarının giderilmesi ve elmacık kemiğinin belirginleştirilmesi için yapılan geri dönüşüm estetiği günübirlik bir cerrahi müdahaledir. Hastanede yatış gerektirmiyor. Hastanın durumuna göre genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştiriyoruz. Kirpik altından ya da alt göz kapağının iç kısmından lazer ile girerek torbalanmaları oluşturan yağ dokusuna ulaşıyoruz. Bu dokuları serbestleştirip göz altındaki çukurluklara, elmacık kemiği üzerinde ve çevresine dağıtıyoruz. Bu ikisi bir arada işlemle 60 ila 90 dakikada hem göz altı torbalarını ortadan kaldırarak çukurları düzeltiyor, hem de elmacık kemiklerini belirginleştiriyoruz. Torbalanmayla oluşan fazla deriyi ise işlem kapsamında gerdirerek gençleştiriyoruz.  

Geri dönüşüm estetiği hangi durumlarda uygulanır?

Alt göz kapağında oluklanmalar ve torbalanmalar meydana geldiğinde, bununla birlikte elmacık kemiklerinde erime ve zayıflama olduğunda iki bölgeyi de estetik ideal ölçülere getirmek için geri dönüşüm estetiği planlanır. 

Göz çevresinde geri dönüşüm estetiğinin ne gibi avantajları vardır?

İki operasyon tek bir çatı altında toplanıyor. Alt göz kapağı ameliyatı ve bölgesi için iki ayrı işlem yerine tek işlemle sonuca gidiliyor. Elmacıkları silik, zayıf olan ve göz altı torbaları olan kişiler için özellikle ideal bir yöntemdir. Çünkü, elmacık bölgesi zayıflayan ve düzleşen kişilerde yeterli doku desteği olmadığı için göz altı torbalarının tedavisinde klasik cerrahi yöntemle istenilen sonucu almak çok zordur. Göz çevresi estetiği için başvuran hastaların yüzde 10’unda ise elmacık bölgesi düzleşmiş ve siliktir. Geri dönüşüm yöntemi bu zorluğu ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda elmacık deformasyonu olmayan kişilerde de rahatlıkla uygulamaktayız. 

Geri dönüşüm estetiği bakışları ve yüz hatlarını nasıl etkiler?

Göz altı torbaları ve silik bir elmacığa sahip yüzdeki ifade, olduğundan daha yaşlı ve yorgundur. Torbalanmalar, düzensiz yaşayan, zararlı madde kullanım alışkanlığı olan ve yaşam standardı düşük kişi izlenimi ve yanlış bir algı oluşturabiliyor. Bu durum kişinin sosyal hayatına olumsuz yansıyabiliyor. Geri dönüşüm estetiği bu algı yanılgısını ortadan kaldıran bir gençleştirme operasyonudur.  

Bilimsel güzel göz yapısı tarifi estetik ölçüleri  nedir?

Göz dış kenarının iç kenara göre 4 derece daha yukarıda olması bilimin tarif ettiği güzel göz oranıdır. Algı ve iletişimde gözler ve bakışların yüzün merkezine oturması, göz yapısı ve çevresinin estetik açıdan rolünü daha da önemli kılıyor. Yüz bölgesine yönelik tüm estetik operasyonlar, bakışları ortaya çıkarmak amacıyla yapılır. 

Bilimsel güzel göz ve etkili bakışlara ulaşmak alt ve üst göz kapağı ameliyatlarıyla mümkün müdür?

Göz kapağı ameliyatları bilimsel güzel göz yapısına kavuşmak için çok önemlidir. Ancak gözün yapısı dikkate alındığında tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü ülkemizdeki insanların göz yapıları yapısal olarak dış kenarı aşağı doğru düşüktür. Üzgün bakarlar. Bu yüzden dış kenarı düşük göz yapılarında badem göz estetiği işlemi sonuca ulaşmak için son derece yararlıdır.

Badem göz estetiği nedir? Nasıl ortaya çıktı?

Göz dış kenarları aşağı doğru düşük pozisyonda olduğunda, bu göz yapısının dış kenarının mini bir cerrahi müdahaleyle iz bırakmadan kalıcı bir şekilde göz açıklığını koruyup  yukarı doğru kaldırarak gözün canlı ve etkileyici bakışlara sahip olmasını sağlayan badem göz şekline kavuşturulmasına badem göz estetiği diyoruz. Kadınlar, göz dış kenarlarının yukarıya doğru çekik olmasını her zaman arzu ederler. Kuzey ülkelerindeki insanların göz dış kenarları yukarı doğru çekik bir pozisyondadır. Anadolu’daki kadınların göz dış kenarları ise aşağı doğrudur. Genç yaşta dahi üzgün, yorgun ve yaşlı bakışlara, enerjisi kaybolmuş yüz ifadesine neden olan bu göz yapılarından kurtulmak isteyen hastalarımızdan gelen yoğun talep üzerine geçen yıl badem göz tekniğini geliştirdik. İstedikleri çekik göz yapısı badem göz tanımıyla birebir örtüşüyor. Göz yapıları gereği de buna ihtiyaç duyuyorlar. 

Badem göz estetiğine uygun aday kriterleri nelerdir?

Düşük göz yapısına sahip olan, bu durumdan estetik ve psikolojik anlamda rahatsızlık duyup kurtulmak isteyen her kadın badem göz estetiği yaptırabilir.

Badem göz estetiği ne kadar sürer, sonuçları kalıcı mıdır?

Sonuçları kesinlikle kalıcıdır.  İşlem basit, etkin ve sonuçları kalıcıdır. Yaptığımız işlem,  plastik cerrahinin çok basit bir prensibini, gözün dış köşesinde kullanmaktan ibaret. Her mevsimde rahatlıkla yaptırılan mini bir operasyon. Birkaç gün içinde arzu edilen sonucun alınması, pratik olması özellikle çalışan kadınlar için önemli bir tercih nedeni ve talep her geçen gün artmakta. Lokal anestezi altında ortalama 30 dakika süren bir operasyondur. 

Badem göz estetiği hangi yaşlarda nasıl uygulanır?

25-45 yaş gurubundaki kadınlar bu işlemi rahatlıkla yaptırabilir. Yapısal olarak göz kapaklarında düşüklük olan, gözlük kullanan ve bilgisayar karşısında uzun saatler geçirmek zorunda olan kadınlar, oluşan deformasyonlar sonrası bu uygulamayı tercih ediyor. Mini bir cerrahi işlemden ibaret. Bu işlemde önemli olan 14-15 milimetre olan göz açıklığının korunmasıdır. Gözün dış köşesi işlem öncesinde işaretleniyor. Operasyonda işaretlenen kısım yukarı doğru kişinin arzu ettiği konuma taşınıyor. Lokal anesteziyle gözün dış köşesini uyuşturuyoruz. Yukarı taşınan dokuyu çok basit bir askı ile kemiğin zarına tutturuyoruz. Böylece çekik göz imajı oluşturuluyor. Küçük bir müdahale olduğu içi hastayla konuşularak ve işlem esnasında hastaya basit komutlar verilerek hastanın sürece aktif katılımı sağlanıyor. 

Badem göz estetiği sonrasında dikiş izi kalıyor mu? 

Müdahale bölgesine saçtan ince dikiş malzemesi ile  3 – 4 dikiş atıyoruz. Bu dikişler 3 ya da 4. günde alınıyor. İz kalmıyor.  

Badem göz estetiği sonrasında kişi bilimsel göz ölçülerine kavuşur mu?

Bilimsel güzel gözlere kavuşmak bu operasyon sayesinde gerçekleşiyor. Badem göz estetiğiyle göz yapısının iç kenar ve dış kenar arasındaki açı farkını, bilimsel güzel göz tarifine uygun olarak planlıyoruz ve operasyonu gerçekleştiriyoruz. 

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı ne kadar sürer, nasıl gerçekleştirilir?

Genellikle lokal anestezi altında, bazen de hastanın durumuna bağlı olarak genel anestezi altında ameliyat ortamında gerçekleştirilir. Ortalama 1-1.5 saat sürer. Hasta ağrı, acı hissetmez. Uyanıktır. Üst göz kapağı daha önce planlanan yerden, alt kapak kirpiklerin hemen altından kesilerek tespit edilen fazla deri alınır. Kas dokusundaki gevşeklik ya da fazlalığa müdahale edilir. Yağ birikintisinin fazlası alınır. Bağ ve kas dokusu onarılır. 

Alt göz kapağı estetiği sonrasında morluk ve ağrı olur mu?

Ameliyattan sonraki 1-2 gün boyunca gözlere soğuk uygulama yapılması, şişlik ve morlukların kontrol altında tutulması açısından önemlidir. Göz çevresinde oluşacak şişlik ve morlukların artmaması ve daha çabuk kaybolması için ameliyat sonrası ilk birkaç gece başınız her zamankinden daha yukarda, yaklaşık 30-40 derece yüksek yastıkta uyumanız gerekir. Genellikle 3. günden sonra normal yükseklikteki yastıkta rahat hareketlerle uyuyabilirsiniz. Morarma ve şişliklerin derecesi ve süresi her hastanın durumuna göre farklılık göstermekle birlikte genellikle 2. günde en yoğun seviyeye çıkar. Yüzde 80’i 6 günde iner. 

Ameliyat sonrası alt göz kapağı ne kadar sürede iyileşir?

Ameliyat sonrasında dikiş yerlerini kapamak için ince pansumanlara vardır. Gözlerinizin kapanması söz konusu değildir. Pansumanları doktorunuzdan habersiz çıkarmayın. Bu pansumanlar gözlerinizde 4-5 gün kalacak. Eğer sizi rahatsız ediyorsa doktorunuz tarafından tekrar yapıştırılmasını talep edin. Araba kullanımı 5. günden itibaren serbest. Araba kullanmadan önce göz pomatlarını sürmek görmeyi bulanıklaştırabilir. Bu nedenle araba kullandıktan sonra bu işlemi yapın. 7. günde estetik dikişler alınır. Göz kapaklarındaki şişliğin neredeyse tamamı 10 günde kaybolur. 15 gün içinde hastanın göz kapakları tamamen iyileşerek, genç gözlere ve canlı, enerjik bakışlara sahip olur. 

Başarılı alt göz kapağı estetiği sonrası nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

Ameliyatın sonucunun ömrü, hastanın cildine özen göstermesi durumunda, yaşlanmayı da dikkate alınca 10 yıldır. Alt göz kapağı sarkması ve torbalanmaların yüze verdiği yaşlı, bitkin ve negatif ifade ortadan kaybolur, daha diri, genç yüz ifadesi, hayat dolu bakışlar onun yerini alır. 

Alt göz kapağı estetiği ameliyatında iz kalır mı?

Özel estetik cerrahi yöntemleri kullandığımız için kesi yaptığımız bölgedeki iz dışardan görülmez. Kişinin kendisi ancak bunu bilir. Kirpik altında açılan kesiler özel ameliyat ipiyle dikilir ve iz dışardan belli olmaz. Zaman içinde de bu izler ten rengini alır. 

Üst göz kapağında hangi yaşlarda ne gibi problemler ortaya çıkar?

Doğumsal olabileceği gibi, yaşlanmaya çevresel faktörlere, bireyin cilt yapısının hassaslık derecesine, genetik yatkınlığa, stres ve düzensiz, uykusuz bir yaşama bağlı olarak 30’lu yaşlardan sonra gevşeme ve sarkma ortaya çıkabilmektedir. Bu sarkmalar, müdahale edilmekte geç kalındığında daha da ilerler ve görmeyi dahi engelleyecek noktaya gelebilir, gözde ağrı, baş ağrısı üst göz kapağı sarkmalarının yarattığı estetik sorunlar dışındaki tipik belirtileridir. Ayrıca yorgun ve üzgün bakışlara da neden olmaktadır. 

Üst göz kapağı estetiğini bozan başlıca etkenler nelerdir?

Belli başlı nedenleri vardır. Kişinin cilt hassasiyeti, doğumsal problemler, yaşlanmayla birlikte üst göz kapağı dokusunun kalitesizleşmesi ve gevşemesi, kanlanmayı önleyen sigara ve alkol kullanımı, uyku düzensizliği, aile bireylerinde benzer sorunların olması, kazalar, darbeler başlıca etkenlerdir.  

Üst göz kapağı estetiği hangi durumlarda yapılır?

Üst göz kapağı gevşemiş ve sarkmışsa, bu durum şikayet konusu haline gelecek düzeydeyse üst göz kapağı estetiği yaptırılabilir. Kimi durumlarda kirpikleri örten göz kapakları görmeyi dahi engelleyebilmektedir. Bu durumda zaten yapılması zaruridir. Ayrıca yine doğumsal üst kapağı deformasyonları bu estetik müdahale için önemli bir gerekçedir. 

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır, ne kadar sürer?

Genellikle lokal anestezi altında, bazen de hastanın durumuna bağlı olarak genel anestezi altında ameliyat ortamında gerçekleştirilir. Ortalama 1-1.5 saat sürer. Hasta ağrı, acı hissetmez. Uyanıktır. Üst göz kapağı daha önce planlanan yerden kesilerek tespit edilen fazla deri alınır. Kas dokusundaki gevşeklik ya da fazlalığa müdahale edilir. Bağ ve kas dokusu onarılır. 

Üst göz kapağı estetiği sonrası iyileşme ne kadar sürede gerçekleşir?

Ameliyat sonrasında dikiş yerlerini kapamak için ince pansumanlar kullanırız.  Gözlerinizin kapanması söz konusu değildir. Pansumanları doktorunuzdan habersiz çıkarmayın. Bu pansumanlar gözlerinizde ortalama 5 gün kalacak. 5. günden itibaren araba kullanabilir hastalarımız. Ancak araç kullanmadan önce göz pomatlarını sürmek görmeyi bulanıklaştırabilir. Bu yüzden araba kullandıktan sonra bu işlemi yapın. Bir hafta sonra estetik dikişler alınır. Göz kapaklarındaki şişliğin neredeyse tamamı 10 günde yok olur. 15 gün içinde hastanın göz kapakları tamamen iyileşir, dinamik, genç gözlere; canlı ve enerjik bakışlara sahip olur. 

Üst göz kapağı estetiğiyle birlikte yüzün başka bölgelerine de estetik yaptırılmalı mıdır?

Göz çevresi ve yüzün gençleştirilmesi için göz kapağı estetiği ile birçok estetik uygulama birlikte ihtiyaç duyulduğunda yaptırılabilir. Göz kapağı estetiğiyle ortaya çıkacak canlı bakışları destekleyecek yüzün diğer bölgelerin de estetik bir yapıda olması önemlidir. Bu nedenle göz kapağı ve göz altı torbalarına yönelik cerrahi işlemle birlikte yapılabilecek estetik uygulamaları şöyle sıralayabiliriz: Kaşın kaldırılması, rinoplasti, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, yüz germe, şakak ve alnın gerilmesi, kaz ayaklarının giderilmesi, badem göz estetiği.

Başarılı bir üst göz kapağı estetiği sonucunda nasıl bir görüntü ortaya çıkar?

Kişi, sarkmış üst göz kapağından kurtulmuş olur. Üst göz kapağının göz yapısına yaptığı fiziksel baskı ortadan kalkar, göz çevresi adeta gençleşir, bu bakışlara yansır ve bakışlardaki canlılık kesinlikle artar. Yüzdeki genel ifadeye pozitif katkı sağlar.

Göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları nasıl belirlenir?

Doktor tecrübesi, 

Göz kapağındaki deformasyonun yaygınlığı ve  durumu,

Ameliyatın yapılacağı sağlık kuruluşu seçimi göz kapağı ameliyatı ücretini belirleyen ana faktörlerdir. 

Hastalar, göz kapağı estetiği ücretlerini en doğru nasıl öğrenebilirler?

En doğru adım, muayenedir. Muayene olmadan internet, eş dost ya da telefondan edinilen ücret bilgisi kişiyi yanıltabilir. Çünkü her kişiye özel göz kapağı estetiği sözkonusu. O yüzden muayene ve değerlendirme sonrasında doğru sağlık kuruluşu seçiminin yapılması, doğru hekimi bulmak en doğru ücret bilgisine ulaşmanın en sağlıklı yoludur. 

 

Bir Cevap Yazın